linux360

Forum Linux - forumul comunităţii linux360
Acum este 21 Noi 2014 04:01

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 08 Iul 2007 10:29 
Neconectat

Dintr-o prostie din partea mea (sau si ghinion la corectura tinand cont ca eu imi calculasem 7.5) am luat nota 6.8 la matematica la bac. Asa ca unibuc la invatamant la distanta la informatica pica deoarece iti trebuie minim 7 in bac la matematica. (derivand un pic de la subiect mi se pare o prostie ca nu se ia nota de la informatica).
Asa ca de comoditate daca tot nu pot intra la unibuc ma gandeam sa dau la titu maiorescu la invatamant la distanta ca e si langa mine si am inteles ca e oarecum lejer.
Asa ca am 2 intrebari.
1. Aveti vreo alternativa de facultate care sa fie oarecum pe profilul de informatica si sa aiba preferabil invatamant la distanta si sa fie cat de cat lejer ?
2. Conteaza chiar asa de mult daca e facultate la zi/idd/ff si/sau privata/particulara ?

ps
In caz ca va intereseaza de ce vreau invatamant la distanta sau fara frecventa este deoarece ma duc la lucru full time si nu vreau sa-mi termin viata alergand intre lucru si facultate.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iul 2007 10:32 
Neconectat

Mi se pare vtrist ca nu ai facut contestatie.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iul 2007 10:42 
Neconectat

Nu am vrut sa ma risc. Am auzit cam multe cazuri de genul ca au avut 6-7 au facut contestatie si au ajuns la 5 sau mai rau. Nu se stie peste ce prost nimeresti niciodata. Oricum sunt cat de cat relaxat ca lucrez in domeniu cum ar fi si nu o sa fie problema de a invata ceva.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iul 2007 11:55 
Neconectat

Sunt de acord cu aramdune, daca tu nu te revolti nici altcineva din prezidiu nu o sa recunoasca ca a gresit.

Cat despre "contat", conteaza intotdeauna ceea ce sti cu adevarat sa faci.

@Dexter

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iul 2007 15:28 
Neconectat

De ce nu incerci la iasi la ID? Noi macar nu facem atata mate...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iul 2007 18:42 
Neconectat

Pentru ca am slujba in Bucuresti si nu vreau sa renunt la ea.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iul 2007 21:50 
Neconectat

cauta si tu o facultate mai usoara. nu e musai sa fie legata de it atata timp cat gasesti o modalitate de a o termina.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iul 2007 21:59 
Neconectat

Citat:
Nu e musai sa fie legata de IT atata timp cat gasesti o modalitate de a o termina.

Respect, trebuie sa mi-o trec in carnetel p'asta :-)

@Dexter

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iul 2007 22:18 
Neconectat

sin scrie:
cauta si tu o facultate mai usoara. nu e musai sa fie legata de it atata timp cat gasesti o modalitate de a o termina.

Do it the romanian way.. :bine:

CoolGoose scrie:
Pentru ca am slujba in Bucuresti si nu vreau sa renunt la ea.

E ID, aka "fara frecventa" aka "nu trebuie sa vii in Iasi"

Ultima oară modificat de meph pe 08 Iul 2007 22:18, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Iul 2007 00:13 
Neconectat

La examene tot trebuie sa vii (cel putin asa e la alea cu ID din Bucuresti) ... e cam lame sa faci 400Km doar ca sa pici un examen =))

@Dexter

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Iul 2007 18:09 
Neconectat

De ce nu faci o facultate privata la zi? Am inteles ca nu trebuie sa ai prezente la cursuri, seminarii etc iar examenele sunt lejere (scopul e sa o termini, nu ;) ) . Tinand cont de faptul ca lucrezi nu cred ca ar fi o problema sa-ti platesti taxele de studiu. BTW, indiferent ca faci o faculta de stat la zi/ la distanta/ fara frecventa examenele sunt exemene- cel putin la info la unibuc. In plus la Facultatea de Matematica si Informatica (ca asa se numeste, deh), la Informatica in anul 1 faci foarte multa mate, si nu cred ca iti doreai restante la mai mult de 6 obiecte pe vara.

In plus daca lucrezi full si faci si faculta la zi nu-ti "termini viata alergand intre lucru si facultate". Eu am lucrat full time pe tot parcursul anului 1 si am avut si bursa de merit.

Citat:
2. Conteaza chiar asa de mult daca e facultate la zi/idd/ff si/sau privata/particulara ?

In unele cazuri da, conteaza. Daca un angajator are de ales intre tine si un individ la fel de competent dar care are avantajul unei facultati la zi/ de stat etc, decizia este clara.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Iul 2007 19:06 
Neconectat

Pana la urma cred ca o sa dau la id la o facultate privata deoarece vreau sa fiu sigur ca nu am probleme cu timpul. Ca un fel de "bonus" pentru a da bine in cv o sa incerc sa fac diferite cursuri de programare (acum sa am timp :) ).

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Iul 2007 20:01 
Neconectat

Citat:
Daca un angajator are de ales intre tine si un individ la fel de competent dar care are avantajul unei facultati la zi/ de stat etc, decizia este clara.

Daca zici tu ...

@Dexter

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Iul 2007 21:11 
Neconectat

osiriss scrie:
Citat:

In unele cazuri da, conteaza. Daca un angajator are de ales intre tine si un individ la fel de competent dar care are avantajul unei facultati la zi/ de stat etc, decizia este clara.

In majoritatea cazurilor e irelevant - decat daca vrei sa pleci prin strainatati legal prin ambasada si trebuie sa acumulezi acel numar de puncte pentru a fi acceptata viza de munca, poate atunci conteaza ceva mai mult.
In buc*resti unde forta de munca in domeniul IT este din ce in ce mai rara iti zic eu ca te angajeaza si daca promiti ca inveti si te duce capul putin.

Asadar pentru facultate - the easy way eu unu nu as recomanda poli/info sau orice altceva unde se stie ca se pot acumula restante si unde situatia nu e roza in multe cazuri. Exista desigur si smecheri care "fac" facultatea fara a cunoaste nici macar profesorii, ce sa mai zic de zilele la examen, dar astia-s putini.

Eu zic sa te interesezi cu privire la faculta pe care o alegi din urmatoarele puncte de vedere:
- diploma sa fie recunoscuta, ca doar nu o faci degeaba
- programul sa fie lejer sau cu un numar de ore obligatorii minim
- sa aiba cat de cat o tangenta cu realitatea
- dotarea sa nu fie una precara, ca pana la urma e bine sa vezi ceva pe acolo

Cam atat imi vine in cap si, cum parca s-a mai zis, as recomanda o facultate particulara desi sunt aceeasi profi de la stat in marea parte.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Iul 2007 21:40 
Neconectat

Citat:
Daca zici tu ...

...sau ia pe unul fara faculta ca cere mai putin :viclean:

Sunt cazuri si cazuri, nu se poate generaliza. Dar este de preferat ca facultatea sa fie un atu si nici macar intr-un caz un element care sa defavorizeze. In facultate se investeste volens-nolens timp. Din cate stiu un student la stat are mai multe avantaje iar cei de la particulare pot avea probleme cu recunoasterea diplomei si nu au intotdeauna dreptul sa faca unele cursuri/ specializari postuniversitare (uneori mai trebuie...). Depinde ce planuri de viitor ai :)

Whatever, mai merge si vorba lu' tovarasu' : invatati, invatati..da' mai si copiati daca vreti sa promovati (nu ader :P )

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2